Brak kategorii

Kosmetyki naturalne, bio, eco, wegańskie – jaka jest między nimi różnica?

W ostatnim czasie firmy prześcigają się w tworzeniu coraz to nowszych „zdrowych” dla nas kosmetyków. W drogeriach coraz więcej z nich ma napis bio, eco, vegan lub reklamuje się jako kosmetyki naturalne.
Ale… czy jest między nimi jakaś różnica?

Przekonajmy się!

KOSMETYKI NATURALNE

Kosmetyki naturalne to takie, które zostały stworzone z substancji naturalnie występujących w naturze. Wśród takich produktów czasami znajdziemy też te, które zostały wykonane z surowców pochodzenia zwierzęcego, ale tylko jeśli zostały one pozyskane bez szkody dla zwierząt. Przykładem takich surowców jest np. miód lub wosk.

Czy wszystkie kosmetyki reklamujące się jako naturalne takie są?

Niestety nie. W Polsce nie mamy obecnie prawnych regulacji, co do tego jakie produkty możemy nazwać naturalnymi, przez co wiele marek nadużywa tego określenia.

Co więc możemy zrobić?

Musimy sprawdzać składy kosmetyków. Powinniśmy unikać substancji takich jak oleje mineralne, SLS, SLES, pochodne ropy naftowej, parabeny, syntetyczne barwniki i aromaty, chemiczne filtry przeciwsłoneczne czy silikony.

Jednak nie każda firma zapewnia na opakowaniu czytelny dla „standardowego” użytkownika skład. By to rozwiązać stworzono specjalne aplikacje np. Skanerka czy Lupa kosmetyczna.

KOSMETYKI EKOLOGICZNE

Kosmetyki eko (eco) to jeden z rodzajów kosmetyków naturalnych. Warunkiem jest to, że składniki użyte w produkcie muszą pochodzić z ekologicznych (certyfikowanych), plantacji czyli takich, które nie stosują żadnych antybiotyków, pestycydów i innych chemicznych substancji. Aby zakwalifikowano kosmetyk jako eko, minimum 95% jego składników musi pochodzić z takich upraw.

Pożądane certyfikaty to ECOCERT, COSMOS, COSMEBIO.

KOSMETYKI BIO

Muszą one posiadać minimum 50 % surowców z biologicznych (ekologicznych) upraw. Tak, jak i poprzednie kategorie nie mogą one zawierać surowców modyfikowanych genetycznie, syntetycznych barwników i aromatów, surowców pochodzenia zwierzęcego (jeśli w trakcie ich pozyskiwania zwierzętom wyrządzono krzywdę) i PEGu (szkodliwe substancje będące w kosmetycznych produktach rozpuszczalnikami, emulgatorami czy substancjami poprawiającymi konsystencję).

KOSMETYKI WEGAŃSKIE

Nie posiadają one składników pochodzenia zwierzęcego, nawet tych, które zostały pozyskane bez wyrządzania krzywdy zwierzętom czyli np. mleko czy miód. Dodatkowo produkty te nie są testowane na zwierzętach, a skład jest oparty na surowcach pochodzenia naturalnego.

PODSUMOWANIE

Często chcąc zadbać o nasze ciało sięgamy po kosmetyki z napisem bio, eco czy po produkty naturalne myśląc, że wszystkie z nich są takie same i różnią się jedynie wariantem nazwy. Te bowiem są dość zbliżone, jednak jak widać nie mogą być używane zamiennie. Świadomość, co kryje się pod różnymi kategoriami produktów kosmetycznych, pozwala nam jeszcze lepiej zadbać o swoje zdrowie. Zachęcam więc byście sprawdzali certyfikaty i składy produktów, aby uniknąć zbędnej chemii i cieszyć się piękną zadbaną skórą.

9 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *