Brak kategorii

ODPUSZCZANIE – jak się tego nauczyć?

Odpuszczanie wiąże się z uzyskaniem spokoju i harmonii.

Niby to wiesz, a nadal jest ciężko?

Jeśli jeszcze tego nie potrafisz, to najprawdopodobniej nosisz w sobie jakieś złe wspomnienia z przeszłości, odczuwasz niepokój związany z tym co dzieje się teraz lub boisz się o przyszłość.

Załóż na siebie wypełniony rzeczami plecak. Jest ciężki, prawda? Dużo gorzej się idzie, a myśli wciąż krążą wokół tego ciężaru.
Kiedy zdejmiesz plecak wszystko ustąpi. No właśnie. To samo dzieje się z naszymi problemami. Jeśli się ich pozbędziemy z naszej głowy oraz z naszego serca i po prostu ODPUŚCIMY, przestają na nas ciążyć.

Dlaczego powinniśmy nauczyć się odpuszczać?

Jeśli ktoś Cię w jakiś sposób zrani i odpuścisz to zostaniesz skrzywdzony tylko raz. Jeśli będziesz do tego wracać będziesz krzywdzony tyle razy, ile do tego wrócisz.

Jak zacząć odpuszczać?

Najlepiej zacznij pracę nad tym w myśl japońskiej filozofii Kaizen czyli metodą małych kroków.

1. Na początek oczyść swoją przestrzeń

Pozbądź się ubrań, których nie nosisz, uporządkuj wszystkie rzeczy w szafkach i na półkach, wyrzuć niepotrzebne papiery i przeorganizuj, co tylko się da. Pomoże Ci to osiągnąć wewnętrzny spokój i zobaczysz przy okazji, że wcale nie potrzebujesz tych wszystkich rzeczy, które gromadzisz dookoła siebie.

2. Naucz się nie obwiniać siebie za to, na co nie masz wpływu

Tutaj warto byłoby zwrócić uwagę na naukę stoików. Stoicyzm podkreśla wagę wytrwałości w podjętych działaniach. Zawraca jednak uwagę na to, by wszelkie wysiłki ukierunkowywać na te obszary, na które mamy realny wpływ i które są dla nas wartościowe.

„Jeśli (wyobrażenie) przedstawia rzecz jakąś, która nie jest od nas zależna, z miejsca wypowiadaj swe zdanie: Nic a nic mnie to nie obchodzi.”

Epkitet, Diatryby

3. Nie ulepszaj na siłę

Nie staraj się, aby wszystko było perfekcyjne. Wtedy nigdy nie pójdziesz dalej, nie rozwiniesz się. Jak to mówi Ola Budzyńska „Zrobione jest lepsze od doskonałego”.

4. Bądź przygotowany na problemy

To punkt trochę brutalny, ale… pomocny! Mierz wysoko, idź po marzenia, ale bądź przygotowany również na problemy. Musisz zdawać sobie sprawę, że coś może również pójść nie po Twojej myśli. A nawet jeśli Cię to zaskoczy, pamiętaj, że problemy są ‘dobre’ – zawsze dają nam możliwość pójścia w inną stronę i stawiają przed nami wyzwania, które mogą nas tylko umocnić.

5. Chciej być tu, gdzie jesteś

Według Ajahna „wolność to chcieć być tu, gdzie jesteś”.

Załóżmy, że utknąłeś samochodem w długim korku. Jeśli zdecydujesz, że chcesz tam być, nie będzie wywoływało to w Tobie negatywnych emocji. Po prostu przestaniesz się tym irytować, a po pewnym czasie nawet nie zaczniesz. Pomyśl o tym czasie jak o okazji do odpoczynku, do przemyśleń, a może włączysz jakiś podcast, albo audiobooka. Korzystaj z obecnej chwili, w każdej sytuacji.

Ciągle pracuję nad odpuszczaniem w swoim życiu. Nie jestem w tym jeszcze perfekcyjna, ale staram się i idę coraz dalej. Dużo przyjemniej żyje się bez ciągłego poczucia strachu i winy, że się czegoś nie zrobiło, albo zrobiło nie dość dobrze.

Jestem bardzo ciekawa, których rzeczy Wy nie umiecie sobie odpuścić i czy macie swoje sposoby na okiełznanie poczucia winy?

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *